Tue 22 Aug 2017 05:22:01 CEST
   
Text Size
Login

EMM - Europe Media Monitor - NewsBrief

 • Earthquake hits Italy's Ischia Island, killing 2
  ROME, Aug. 22 (Xinhua) -- A 4.0-magnitude earthquake struck Italy's southern Ischia Island on Monday evening, leaving at least two people killed, 10 missing and some 25 others injured, local media reported. The quake hit the island at 8:57 p.m. local time (1957 GMT). The Italian National Institute of Volcanology and Seismology first put it at 3.

 • Philippines: DSWD DROMIC Preparedness for Response Report #3 on Tropical Depression “Isang” as of 22 August 2017, 7AM
  Situation Overview. TROPICAL STORM "ISANG" HAS PASSED THE BATANES AREA AND CONTINUES TO MOVE IN A WESTWARD DIRECTION. Estimated rainfall amount is from moderate to occasionally heavy rains within the 400 km diameter of the Tropical Storm. This weather system will continue to enhance the Southwest....

 • Condolences to Sierra Leone over losses in mudslide disaster
  VietNamNet Bridge – Deputy Prime Minister and Foreign Minister Pham Binh Minh on August 21 sent a message of condolences to Sierra Leonean Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Samura Mathew Wilson Kamara on heavy losses in the recent mudslide disaster in Freetown capital.

 • Earthquake in Nepal: 4.5 magnitude hits neighbouring country
  . Earthquake in Nepal: 4.5 magnitude hits neighbouring country An earthquake measuring 4.5 on the Richter scale hit Nepal on Tuesday at around 6.20 am. .No loss of life or property has been reported till now. (Representative Image: An earthquake measuring 4.5 on the Richter scale hit Nepal on Tuesday at around 6.

 • Threat-free earthquake recorded in Fiji region
  Update: 4:14PM A 5.0 MAGNITUDE earthquake was recorded in the Fiji region this morning. The Seismology Unit of Fiji's Department of Mineral Resources confirmed the moderate earthquake occurred at 8.17am at a depth of 531km. The seismic activity was located 271km Southeast from Labasa, 40km....

 • Reflections on Sierra Leone’s mudslide disaster
  This week Sierra Leone’s capital Freetown experienced a devastating mudslide and flooding that claimed over 400 lives. Dozens are still missing presumed dead. Sierra Leonean journalist and Freetown resident Umaru Fofana reflects on the disaster. On Monday 14 August, shortly after 08:00 (08:00 GMT),....

 • Bagyong 'Isang' lumakas, ganap nang 'severe tropical storm': PAGASA
  Lumakas ang bagyong 'Isang' at ganap nang 'severe tropical storm' habang patuloy nitong pinauulan ang malaking bahagi ng Luzon at Visayas dahil sa habagat, ayon sa Philippine Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration (PAGASA) umaga ng Martes, Agosto 22. Inilagay sa tropical storm signal no.

 • Bouřka na Šumavě řádila jako orkán
  Srovnatelné nebo ještě větší škody než orkán Niklas, který v roce 2015 vyvrátil na Šumavě stromy o objemu 35 tisíc kubíků dřeva, napáchala na jihu Čech sobotní bouřka. Polomy se budou odstraňovat několik měsíců a Správa Národního parku Šumava nedoporučuje lidem, aby se vydávali do některých lesních oblastí.

 • Radek Nejezchleb
  KSČM během čtyř let v mnoha krajích dokázala, že umí být lidem blíž, umí řešit jejich problémy a že hlas pro komunisty nezůstane ztracený. V jihočeském hnutí ANO řádí jako tajfun všehoschopný zdejší lídr, poslankyně Radka Maxová. Babišovo hnutí se nechalo semlít soukolím tuzemské politiky. A velice ochotně.

 • Bouřka způsobila na Šumavě škody jako orkán Niklas
  Správa parku bude kvůli nebezpečí žádat v příštích dnech o zákaz vstupu do některých lesů obce s rozšířenou působností. „V současné době nedoporučujeme lidem, aby se do některých postižených oblastí vydávali. Stále hrozí pády nalomených stromů. V případě zákazu by mohli být za porušení i pokutováni,“ vysvětlil Dvořák.

 • Vyhněte se výletům na jih Šumavy. Po bouři stále hrozí pád stromů, varuje park
  Národní park Šumava kvůli rozsáhlým polomům v pondělí požádá okolní obce o vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Ten by případně platil od úterý. Po páteční bouři totiž popadaly tisíce stromů, hlavně v okolí Nové Pece a Stožce. Nalomené kmeny a větve stále můžou padat. Lidé by proto neměli chodit na turistické trasy v této oblasti.

 • Jak hledám život na Marsu
  Možná našel mimozemšťany. Vědecký výzkum Petra Brože, geologa z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, o možném životě na dně marsovských mladých sopek oběhl světová média. "Všechno je to v teoretické rovině, ale ano - podmínky v sopkách na Marsu jsou ideální pro život," říká jeden z nejvýznamnějších českých odborníků na rudou planetu.

Translation

English Czech French German Hungarian Italian Polish Portuguese Russian Slovak Spanish

Who's Online

We have 188 guests online

Statistics

Members : 7
Content : 67804
Web Links : 6
Content View Hits : 13515060

UNOSAT - Maps

Designed by the Search and Rescue Czech Republic

INFORMATION, COMMUNICATION, ORGANIZATIONAL AND MATERIAL SUPPORT FOR GROUPS INVOLVED IN SEARCH AND RESCUE MISSIONS

Managed by the Coordination Centre of Disaster Medicine

CONTINUOUS DISASTER MONITORING AND EVALUATION FROM DISASTER MEDICINE PERSPECTIVE

Restore Default Settings

Login Form